Rugsėjo 15 d. – Pasaulinė kovos su prostatos vėžiu diena

Teksto dydis:

Rugsėjo 15 d. – Pasaulinė kovos su prostatos vėžiu diena

Siekiant atkreipti dėmesį į padažnėjusius prostatos ligų atvejus rugsėjo 15-oji Europos urologų asociacijos yra paskelbta Kovos su prostatos vėžiu diena.

Prostatos vėžys yra vienas dažniausių vyrų navikinių susirgimų Lietuvoje. Juo serga 7 vyrai iš tūkstančio. Didžiausias sergamumas nustatytas Kaišiadorių raj. - 262,87/100000 vyrų. Dažniausiai šia onkologine liga serga vyresni nei 65 m. amžiaus vyrai.

Prostatos vėžys gali ilgus metus vystytis prostatoje nesukeldamas jokių simptomų. Didžioji šių navikų dalis auga labai lėtai, tad jaunesniems vyrams nesukelia jokių problemų. Tik nedidelei vyrų daliai prostatos vėžys vystosi sparčiai, kai kuriais atvejais išplisdamas į kitus organus, ypač į kaulus.

Nors tikslių susirgimo šio tipo vėžiu priežasčių nėra nustatyta, bet išskiriami tam tikri rizikos veiksniai, galintys turėti įtakos:

·          Rizika susirgti yra didesnė vyrams, kurių artimi giminės (tėvas, brolis, dėdė) serga ar sirgo prostatos vėžiu;

·          Jei keletas šeimos moterų sirgo krūties vėžiu (jaunesnės nei 40 metų amžiaus), tai gali reikšti, jog šeimos palikuonys paveldi mutavusį geną. Tos šeimos vyrai gali turėti padidėjusią prostatos vėžio riziką.

·          Riziką susirgti didina ir gausus riebaus gyvulinės kilmės maisto bei nepakankamas šviežių daržovių ir vaisių vartojimas. Pomidorai bei iš jų pagaminti produktai apsaugo nuo prostatos vėžio, nes juose yra likopeno. Įrodyta, kad susirgimo prostatos vėžiu riziką mažina ir maisto papildai, turintys mikroelemento seleno.

·          Vyresnių nei 50 m. vyrų prostata dažniausiai būna padidėjusi, išvešėjusi ne dėl vėžio, bet dėl daug dažniau pasitaikančios gerybinės prostatos hiperplazijos (GPH).

Abiem atvejais, ar prostata būtų padidėjusi dėl vėžio, ar dėl hiperplazijos, simptomai būna panašūs:

·          Pasunkėja ir padažnėja (ypač naktį) šlapinimasis;

·          Šlapinimosi metu skauda;

·          Kartais šlapime matomos kraujo priemaišos.

Jei pradeda varginti minėti simptomai, būtina nedelsiant kreiptis į urologą. Svarbu prisiminti, kad dažniausiai prostata padidėja ne dėl vėžio. Tačiau bet kokiu atveju, sutrikdytas šlapinimasis kelia pavojų sveikatai, todėl gydymas būtinas.

Kadangi pradžioje vystantis prostatos vėžiui nejaučiami jokie būdingi simptomai, visiems 50-75 m. amžiaus vyrams (o jei šeimoje prostatos vėžiu sirgo tėvas, brolis – nuo 45 metų) yra galimybė pagal valstybės finansuojamą prostatos vėžio ankstyvosios diagnostikos programą kasmet nemokamai pasitikrinti dėl šio vėžio, atliekant prostatos specifinio antigeno (PSA) lygio kraujyje tyrimą, pagal kurį galima numatyti ankstyvosios stadijos prostatos vėžį. Tereikia kreiptis į savo šeimos gydytoją.

Naudingos nuorodos:

Vėžio informacijos centras

http://www.vuoi.lt/index.php?-1102420163

Lietuvos sergančiųjų prostatos vėžiu draugija

www.prostatosvezys.lt

Komentuoti

Skaitytojų komentarai (1)

Rimas 2009-12-04 10:54

Kad isvengciau rimtu prostatos bedu, nuo 40 metu pradejau vartoti profilaktiskai toki peponen vaista ,ir kiek tikrinuosi prostata mano sveika, taip kad visieks rekomenduoju rupintis is anksto savimi,o peponenas yra naturalus produktas is moliugu seklu aliejaus.